Bioplynové stanice
Bioplynové stanice jsou zařízení, které vyrábí energii z obnovitelných zdrojů obsahujících rozložitelné organické látky. Rozkladem organických látek anaerobní fermentací vzniká bioplyn. Ten se spaluje v kogenerační jednotce, plynový motor pohání turbogenerátor a vzniká elektrická a tepelná energie.
Anaerobní fermentace je biologický proces, při kterém mikroorganismy za nepřístupu vzduchu rozkládají organické látky a vzniká bioplyn, převážně směs methanu a oxidu uhličitého. Jedná se o mokrou mezofilní nebo termofilní fermentaci, přičemž sušina fermentačního kalu je menší než 12%.
Výhody bioplynových stanic
- Získání hodnotné energie (elektrická energie, teplo).
- Zmenšení zatížení prostředí zápachem.
- Zmenšení zatížení ovzduší čpavkem a metanem.
- Likvidace a zpracování jinak těžko odbouratelných organických zbytků.
- Možnost poskytování placených služeb ekologické likvidace organických odpadů jiným subjektům.
- Získání vysoce hodnotného organického hnojiva s podstatně sníženým žíravým účinkem.
- Získání paliva – úpravou bioplynu lze získat pohonnou látku pro dopravní prostředky nebo náhradu za zemní plyn pro topení a ohřev objektů či domácností.
- Získání paliva v podobě pelet digestátu.
Základní popis bioplynové stanice
Bioplynové stanice jsou zařízení, které vyrábí energii z obnovitelných zdrojů obsahujících rozložitelné organické látky. Rozkladem organických látek anaerobní fermentací vzniká bioplyn. Ten se spaluje v kogenerační jednotce, plynový motor pohání turbogenerátor a vzniká elektrická a tepelná energie.
Přehled nejčastěji používaných surovin:
- prasečí nebo hovězí kejda
- hnůj z chovu skotu, koní, koz, ovcí a králíků
- drůbeží exkrementy
- kukuřičná siláž
- travní biomasa (seno nebo siláž)
- odpady ze zpracování brambor
- biologicky rozložitelné průmyslové odpady, např. cukrovarské řízky a lihovarské výpalky
- komunální odpad z domácností, restaurací, separovaný bioodpad
- kaly z čistíren odpadních vod
- další biologicky rozložitelné materiály a odpady
Popis fermentačního procesu:
Anaerobní fermentace je biologický proces, při kterém mikroorganismy za nepřístupu vzduchu rozkládají organické látky a vzniká bioplyn, převážně směs methanu a oxidu uhličitého. Jedná se o mokrou mezofilní fermentaci při teplotě 37 – 42 °C, přičemž sušina ve fermentoru je menší než 12 %.
Čistírny odpadních vod a plynů
Čistírna odpadních vod je zařízení, ve kterém dochází k čištění odpadních vod. Setkáváme se s nimi jednak v blízkosti různých provozů, kde slouží k čištění průmyslových vod, odpadních vod ze zemědělské výroby, a dále u měst a obcí, kde čistí vody komunální a smíšené, tedy komunální s průmyslovými. Čistírny mohou být mnoha typů. Rozdělují se hlavně podle velikosti a typu čistírenského procesu. Nejčastějším typem používaných ČOV je mechanicko-biologická čistírna odpadních vod. Velké čistírny kombinují většinou všechny dostupné čisticí procesy. Patří sem mechanické, biochemické a chemické procesy.
Společnost TOS Energy Service a.s. se specializuje zejména na rekonstrukce a montáž plynového hospodářství a na dodávku a montáž plynojemů.